نقد و بررسی

هد اسپیس چیست headspace؟

هد اسپیس یک اپلیکیشن برای مدیتیشن و مراقبه است که هم برای اندروید و هم ios در دسترس است. اپلیکیشن هد اسپیس تمرین هایی برای مدیتیشن، ورزش های ذهنی و تکنیک های خواب راحت به کاربران ارائه می دهد. در این مطلب ضمن معرفی برنامه headspace، خواهید دید که مزایای headspace چیست و چگونه می تواند باعث ارتقای سلامت ذهن و روان کاربران شود.

هد اسپیس چیست؟

ذهن آگاهی یا مایند فولنس (mindfulness) یکی از تکنیک های موثری است که برای کسب آرامش و ارتقا سلامت ذهن و روان مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه در سرتاسر دنیا دوره های مایند فولنس توسط روانشناسان حرفه ای و یا راهب های بودایی برگزار می گردد و افراد زیادی هستند که با شرکت در این دوره ها، سلامت ذهن خود را تامین می کنند و با آرامش بیشتری از زندگی خود لذت می برند.

اما ممکن است به هر دلیلی فرصت شرکت در این دوره ها به شکل حضوری را نداشته باشید اما بخواهید ذهن آگاهی را تجربه کنید؛ آن وقت برنامه headspace همان چیزی است که نیاز دارید.

هد اسپیس چیست؟

هد اسپیس چیست؟

اپلیکیشن هد اسپیس یک برنامه تخصصی در زمینه مایند فولنس است که به کاربران امکان می دهد تا خیلی راحت یک تجربه لذت بخش و البته موثر از تمرین های مختلف ذهن آگاهی داشته باشند.

برنامه headspace یکی از موفق ترین اپلیکیشن ها در زمینه سلامت ذهن و روان است و تاکنون توانسته چندین میلیون دانلود از سرتاسر دنیا را در کارنامه خود ثبت کند.

جالب است بدانید که یکی از سرمایه گذاران برای ساخت اپلیکیشن هد اسپیس، خودش قبلا یک راهب بودایی بوده است که اندی پادیکامب نام دارد. اندی همچنین بسیاری از تمرین های مدیتیشن را در اپلیکیشن هد اسپیس به کاربران توضیح می دهد و تجربه ای دسته اول را در اختیار کاربر قرار می دهد.

اگر چه مدیتیشن با استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی ریشه در سنت بودایی شرقی دارد، اما برنامه هد اسپیس اعلام کرده است که به هیچ یک از گرایش های دینی و مذهبی خاصی مرتبط نیست و به طور کاملا مستقل و صرفا در جهت بهبود سلامت ذهن و روان کاربران فعالیت می کند.

میتوانید برای خرید اشتراک هد اسپیس به صفحه خرید اکانت پریمیو هد اسپیس مراجعه کنید.

headspace

headspace

کاربرد هد اسپیس چیست؟

بعد از ساخت حساب کاربری در اپلیکیشن هد اسپیس، به صفحه اصلی منتقل می شوید که در آنجا پیامی تحت عنوان Wake Up برای شما پخش خواهد شد. این پیام شامل چند ویدئو کوتاه می شود که راجع به مفاهیمی مثل دور شدن از عوامل استرس ذهنی و کسب آرامش صحبت می کنند.

گاهی اوقات نیز این ویدئو ها توسط افراد معروف و سلبریتی ها اجرا می شوند. بعد از مشاهده این پیام، می توانید به بخش های مختلف برنامه سر بزنید و از امکانات آن استفاده کنید. اگر تا به حال تجربه کار با هد اسپیس را ندارید، در ادامه بررسی می کنیم که کاربرد هر کدام از بخش های مختلف اپلیکیشن هد اسپیس چیست چگونه می توانید از آن ها استفاده کنید.

اما قبل از معرفی کاربرد های برنامه headspace، لازم است اشاره کنیم که این برنامه دارای دو نسخه رایگان و پولی است و برای برخورداری از تمامی امکانات و قابلیت های اپلیکیشن بدون محدودیت، باید اشتراک هد اسپیس را خریداری کنید.

تفاوت اکانت رایگان با اشتراک پولی headspace چیست؟

کاربرانی که در اپلیکیشن هد اسپیس ثبت نام می کنند، فقط به یکی از سه دسته بندی تمرین های اپلیکیشن دسترسی دارند که تحت عنوان Basics مشخص شده اند. در هر یک از درس های Basics، ده جلسه به شکل رایگان در اختیار کاربر قرار می گیرد.

بعد از آن که یکی از این دروس Basics را تمام کردید، سپس برای ادامه استفاده از اپلیکیشن هد اسپیس باید اشتراک هد اسپیس را خریداری نمایید تا بتوانید قفل بخش دوم و سوم Basics را نیز باز کنید.

همچنین کسانی که از نسخه رایگان اپلیکیشن استفاده می کنند، به تمرینات “Today’s Meditation,” the “Stress Release” و “Reframing Anxiety” در قسمت Move اپلیکیشن نیز دسترسی دارند. در دسته بندی تکنیک های خواب نیز می توانید از “Rainday Antiques” به شکل رایگان استفاده کنید.

اما باقی بخش ها و تمرینات اپلیکیشن صرفا برای کاربرانی در دسترس است که اشتراک هد اسپیس را خریداری کنند. با خرید اشتراک هد اسپیس، به محتوای کامل این اپلیکیشن دسترسی خواهید داشت که شامل بیش از 400 تمرین و تکنیک متنوع برای مدیتیشن و ذهن آگاهی می شوند.

هد اسپیس

هد اسپیس

بعد از بررسی تفاوت نسخه رایگان با نسخه پولی اشتراک هد اسپیس، حالا بخش های مختلف اپلیکیشن هد اسپیس را معرفی می کنیم:

Meditate

تکنیک هایی برای مراقبه و به دست آوردن آرامش در موقعیت های مختلف در این بخش قرار دارند. از تمرین های چند مرحله ای برای موقعیت های خاص مثل کنترل غم و اندوه، تقویت خلاقیت، تقویت اعتماد به نفس، افزایش تمرکز گرفته تا تکنیک های تک جلسه ای که برای شرایط استرس آور لحظه ای مثل قبل از ارائه کنفرانس طراحی شده اند.

Sleep

راهکارهایی برای خواب راحت مثل صدای ضبط شده اقیانوس، باران، موزیک ملایم و همچنین تکنیک های کاربردی برای قبل از خواب در این بخش قرار دارند که می توانند به بهبود وضعیت خواب شما کمک کنند.

Move

این بخش تمرین هایی ملایم و آرام بین ده تا سی دقیقه ای دارد که توسط دو ورزشکار المپیکی سابق آموزش داده می شوند. هدف از این تمرین ها تقویت ارتباط بین ذهن و بدن و کسب آرامش و دفع استرس از این طریق است.

Focus

در این بخش پلی لیست هایی از موزیک های بی کلام گردآوری شده اند که برای تقویت تمرکز حین فعالیت کاربرد دارند. شما می توانید این پلی لیست ها را هنگام انجام کار پخش کنید تا از پرت شدن حواستان به موضوعات مختلف جلوگیری نمایید.

میتوانید برای خرید اشتراک هد اسپیس به صفحه خرید اکانت پریمیو هد اسپیس مراجعه کنید.

هد اسپیس چیست

هد اسپیس چیست

Social connection

یکی از قابلیت های جذاب اپلیکیشن هد اسپیس شبکه اجتماعی آن است. شما می توانید با کاربران دیگر از این طریق ارتباط برقرار کنید و با مشاهده روند فعالیت آن ها در اپلیکیشن هد اسپیس، انگیزه بگیرید. همچنین می توانید پیام های مثبت برای یکدیگر بفرستید و همدیگر را برای ادامه مسیر تشویق کنید.

مزایا و معایب اپلیکیشن هد اسپیس

در انتها برای جمع بندی این مطلب، مزایا و معایب اپلیکیشن هد اسپیس را مرور می کنیم:

مزایا

  • قیمت ارزان طرح سالانه و ارائه اشتراک خانوادگی برای صرفه جویی در خرید اکانت
  • قابلیت اجرا روی همه دستگاه های موبایل و تبلت اندروید و ios
  • محتوای وب سایت headspace برای همه کاربران به شکل رایگان در دسترس است.
  • پیام های یادآور روزانه برای حفظ ثبات در انجام تمرین ها
  • قابلیت پیگیری روند کار با اپلیکیشن هد اسپیس در بازه های زمانی طولانی
  • قابلیت تعامل با دیگر کاربران و انگیزه دادن به یکدیگر
  • ارائه دروس و تمرینات توسط استادان حرفه ای و معتبر از جمله ورزشکاران المپیکی برای تمرینات ورزشی

معایب

  • قیمت اشتراک ماهانه هد اسپیس نسبت به سایر اپلیکیشن های مدیتیشن گران تر است.
  • محدودیت های زیاد نسخه رایگان به شکلی که شما را مجبور به خرید اشتراک هد اسپیس می کند.
  • تمرکز ویژه روی دروس و آموزش های پایه برای مدیتیشن. اگر قبلا به شکل حرفه ای مدیتیشن را دنبال کرده باشید، ممکن است دروس اولیه اپلیکیشن هد اسپیس برای شما تکراری و کسل کننده باشند.

برای اطلاعات بیشتر از هد اسپیس به سایت هد اسپیس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.