آموزش

چگونگی کسب درآمد از یوتیوب؟

اگر بتوانید مخاطبان خود را در یوتیوب پیدا کنید، کسب درآمد از یوتیوب می تواند شغل اصلی شما باشد. برای پول در آوردن از یوتیوب شما باید مراحلی را بگذرانید تا بعد از آن بتوانید از طریق تعداد بازدید ویدئو های خود و یا تبلیغات کسب درآمد کنید. در این مطلب قدم به قدم چگونگی کسب درآمد از یوتیوب را توضیح می دهیم.

چگونه از یوتیوب پول در بیاوریم؟

مسیر چگونگی کسب درآمد از یوتیوب را می شود در هفت مرحله خلاصه کرد که شامل این موارد می شوند:

 1. درخواست برای YouTube Partner Program
 2. وصل شدن به Google AdSense
 3. بررسی یوتیوب پرمیوم
 4. تبلیغ محصولات و جذب اسپانسر
 5. فروش محصولات یا خدمات به بینندگان
 6. برگزاری رویدادهای حضوری با طرفداران
 7. درخواست کمک مالی از طرفداران

در ادامه هر کدام از این مراحل را توضیح می دهیم.

اگر نیاز به راهنمایی درخصوص ایجاد کانال یوتیوب دارید میتوانید مطلب چگونگی ایجاد کانال یوتیوب را مطالعه کنید .

کسب دآمد از یوتیوب

کسب دآمد از یوتیوب

1. درخواست برای YouTube Partner Program

اولین قدم برای کسب درآمد از یوتیوب این است که عضو برنامه مشارکت یوتیوب یا همان YouTube Partner Program شوید. برای آن که به عضوی از این برنامه تبدیل شوید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ویدئو های شما باید از دستورالعمل های تبلیغاتی یوتیوب پیروی کنند و همچنین در طول دوازده ماه گذشته، حداقل 4000 ساعت بازدید معتبر داشته باشند.
 • باید ساکن منطقه ای باشید که از نظر یوتیوب واجد شرایط کسب درآمد است (مثلا کشور های تحت تحریم این امکان را ندارند).
 • باید حداقل 1000 سابسکرایبر (مشترک) داشته باشید.
 • باید به یک حساب کاربری Google AdSense لینک شده باشید.

هر چقدر که ویدئو های بیشتری داشته باشید، می توانید راحت تر به تعداد ساعات لازم برای کسب درآمد از یوتیوب برسید. ویدئو های با کیفیت و سرگرم کننده شانس بیشتری برای دیده شدن دارند؛ در نتیجه سعی کنید از همان ابتدا برای کار خود وقت بگذارید.

بعد از این که شرایط بالا را به دست آوردید، می توانید برای عضویت در برنامه مشارکت یوتیوب اقدام کنید. برای این کار وارد پروفایل خود شوید و به قسمت monetization بروید.

به عنوان یک عضو برنامه مشارکت یوتیوب، شما می توانید از طریق تبلیغات، مزایای عضویت و قابلیت هایی مثل Super Chat که به کاربران امکان می دهد برای هایلایت کردن کامنت های خود حین پخش زنده پول پرداخت کنند، کسب درآمد کنید.

همچنین یکی دیگر از مزایای جانبی عضویت در این برنامه این است که شما می توانید به تیم پشتیبانی یوتیوب نیز دسترسی داشته باشید و از آن ها برای مشکلاتی که ممکن است برای اکانت شما پیش بیاید (مثل مشکلات فنی یا راهنمای قانون کپی رایت و…) کمک و مشاوره بگیرید.

برای تهیه اشتراک یوتیوب  میتوانید از طریق صفحه خرید اکانت پرمیوم youtube  اقدام کنید.

پول درآوردن از یوتیوب

پول درآوردن از یوتیوب

2. وصل شدن به Google AdSense

گوگل ادسنس در واقع سیستم تبلیغاتی کل گوگل است که یوتیوب هم بخشی از آن است. یکی از اقدامات ضروری در مسیر چگونگی کسب درآمد از یوتیوب این است که کانال یوتیوب خود را به یک اکانت گوگل ادسنس لینک کنید.

تبلیغات کننده ها با استفاده از گوگل ادسنس بر اساس عواملی مثل مخاطب، موضوع ویدئو، کلمات کلیدی محتوا و غیره مبالغ پیشنهادی خود را برای درج تبلیغ در یک ویدئو ثبت می کنند.

به طور کلی پول در آوردن از یوتیوب به این بستگی دارد که ویدئو های شما چقدر واکنش یا همان impression می گیرند. این یعنی وقتی که یک کاربر روی تبلیغ ویدئوی شما کلیک می کند و یا وقتی که تبلیغ ویدئوی شما را تماشا می کند، باعث افزایش درآمد شما از یوتیوب می شود.

البته توجه داشته باشید که تبلیغات هر بار که یک کاربر ویدئو را پلی کند پخش نمی شوند و معمولا فقط همان بار اول نمایش داده می شوند؛ بنابراین تعداد بازدیدهای یوتیوب لزوما برابر با درآمد شما از یک ویدئو نیست. همچنین یوتیوب نیز سهم خود را از هر تبلیغ بر می دارد.

3. بررسی یوتیوب پرمیوم

گوگل ادسنس تنها راه واسطه ای نیست که می تواند باعث شود از یوتیوب کسب درآمد کنید. شما همچنین می توانید ویدئوهای خود را در قسمت یوتیوب پریمیوم نیز قرار دهید تا کاربرانی که اشتراک پریمیوم دارند بتوانند ویدئوها را بدون تبلیغ ببینند. در این صورت اگر کاربران پریمیوم جزو بازدیدکنندگان ویدئو شما باشند، بخشی از حق اشتراک آن ها به عنوان درآمد به شما می رسد.

همچنین میتوانید به صفحه حذف تبلیغات یوتیوب مراجعه کنید.

درآمد از یوتیوب

درآمد از یوتیوب

4. تبلیغ محصولات و جذب اسپانسر

قدم بعدی در مسیر چگونگی کسب درآمد از یوتیوب، جذب کمپانی هایی است که می توانند از طریق شما محصولات خود را بازاریابی کنند. با توجه به نوع فعالیت خود و مخاطبینی که دارید، به دنبال شرکت های مرتبط بگردید و به آن ها پیشنهاد بدهید تا از طریق ویدئو های شما محصولاتشان را معرفی کنید.

مثلا شما می توانید از یکی از محصولاتی که تبلیغ می کنید در ویدئو های خود استفاده کنید و نحوه کار آن را نشان دهید. یا کافی است آن ها را جزو دکور اتاق خود قرار دهید تا به خوبی توسط مخاطبین شما دیده شود.

همچنین پیشنهاد اسپانسر شدن برای تبلیغ نام یک برند هم راه خوبی برای پول در آوردن از یوتیوب است. معمولا شرکت ها بر اساس میزان فروش و یا کمیسیون، با یوتیوبر ها قرارداد می بندند و به آن ها پول می دهند.

5. فروش محصولات یا خدمات به بینندگان

اگر خودتان محصولات یا خدماتی دارید که قابل فروش هستند، دست به کار شوید و آن ها را در ویدئو های خود معرفی کنید تا بینندگان شما ترغیب شوند و آن ها را خریداری کنند؛ مثلا اگر در مورد لوازم آرایشی محتوا تولید می کنید، می توانید محصولات برند خود را معرفی کنید و از این طریق به فروش برسانید.

و یا به عنوان واسطه، محصولات یک تولید کننده را به شکل انبوه خریداری کنید و آن ها را به مخاطبین خود بفروشید. به غیر از محصولات فیزیکی، شما می توانید محصولات الکترونیکی و قابل دانلود مثل کتاب الکترونیکی یا نقاشی های دیجیتال را نیز به فروش برسانید.

برای تهیه اشتراک یوتیوب  میتوانید از طریق صفحه خرید اکانت پرمیوم youtube  اقدام کنید

کسب درآمد از یوتیوب

کسب درآمد از یوتیوب

6. برگزاری رویدادهای حضوری با طرفداران

برای پاسخ به سوال چگونگی کسب درآمد از یوتیوب، ذهن خود را فقط محدود به فضای یوتیوب نکنید. یوتیوب می تواند وسیله ای باشد که به وسیله آن طرفدار جذب کنید و سپس با برگزاری رویداد های حضوری مثل کنسرت، کلاس، گردهمایی و غیره به کسب درآمد بپردازید.

اگر تعداد طرفداران شما زیاد است و حس می کنید که می توانید تعداد قابل قبولی از آن ها را برای یک گردهمایی دعوت کنید، آن وقت فرصتی عالی برای کسب درآمد دارید. شما می توانید در این گردهمایی ها کالاها و خدمات خود را نیز راحت تر به فروش برسانید.

به عنوان مثال، اگر شما یک معلم نقاشی در یوتیوب هستید می توانید به مشترکین خود فراخوان بدهید تا برای شرکت در کلاس حضوری رایگان در یک پارک شرکت کنند. سپس می توانید کتاب خود در مورد تکنیک های نقاشی را در آن جا بفروشید و یا حتی تابلو های خودتان را به فروش برسانید.

7. درخواست کمک مالی از طرفداران

کمک مالی از سوی مخاطبان می تواند به شکل های مختلفی انجام شود. شما می توانید از علاقه مندان به محتوای کانال خود بخواهید تا هر مبلغی که خودشان می خواهند، به شکل ماهانه به کانال شما کمک کنند.

برای ترغیب مخاطبان به کمک مالی، می توانید امکاناتی مثل ویدئو چت یک نفره، کلاس خصوصی، کالاهای رایگان و موارد مشابه را به عنوان جایزه برای کسانی که کمک می کنند در نظر بگیرید.

همچنین اگر ایده ای در سر دارید که برای اجرای آن نیاز به بودجه دارید، می توانید این موضوع را با مخاطبان خود در میان بگذارید و از آن ها بخواهید برای اجرای این پروژه به کانال شما کمک مالی کنند. سایت های زیادی مثل  Indiegogo, Kickstarter, GoFundMe یا Patreon هستند که پلتفرم مناسبی برای جذب کمک های مالی هستند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.