آموزش

چگونگی افزودن زیرنویس فارسی به یوتیوب

چگونگی افزودن زیرنویس فاسی به یوتیوب

امروزه یوتیوب به یک پلتفرم مهم تبدیل شده است که کاربران از سراسر جهان برای تماشای محتوای آموزشی یا سرگرم کننده از آن استفاده می‌کنند. برای کاربرانی ایرانی، فعالسازی زیرنویس یوتیوب به زبان فارسی یک چالش همیشگی محسوب می‌شد؛ اما امروزه شما می‌توانید به راحتی زیرنویس اتوماتیک یوتیوب را به زبان فارسی فعال کنید. در این مطلب از وب سایت مجازیاتو،‌ به شکل گام به گام فعالسازی زیرنویس فارسی یوتیوب را همراه با تصاویر آموزشی توضیح داده‌ایم؛ با ما همراه باشید.

آیا یوتیوب زیرنویس فارسی دارد؟

همانطور که می‌دانید، یوتیوب یک پلتفرم جهانی است و با اختلاف محبوب‌ترین بستر برای به اشتراک گذاری محتوای ویدئویی در دنیا شناخته می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که اکثر ویدئوهای موجود در یوتیوب، به زبان انگلیسی و یا سایر زبان‌های رایج بین‌المللی مثل اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و… باشند. این موضوع باعث می‌شود تا برای کاربرانی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست و تسلط بالایی روی این زبان ندارند، استفاده از بخش بزرگی از محتوای یوتیوب غیرممکن به نظر برسد؛ اما خوب است بدانید که در واقعیت این گونه نیست و شما می‌توانید به راحتی و با چند کلیک، زیرنویس اتوماتیک یوتیوب را فعال کنید.

این موضوع حتی برای ویدئوهای غیر انگلیسی نیز صدق می‌کند چرا که زیرنویس اتوماتیک یوتیوب به کمک هوش مصنوعی پیشرفته خود، می‌تواند با دقت بالایی اکثر زبان‌های زنده دنیا را در لحظه ترجمه کند؛ بنابراین اگر تا کنون به دلیل تسلط نداشتن روی زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های بین‌المللی نمی‌توانستید از ویدئوهای مفید یوتیوب آنطور که باید لذت و استفاده ببرید، بعد از خواندن این مطلب خواهید دید که چقدر راحت می‌توانید این مانع را از پیش رو بردارید و ویدئوهای مورد نظر خود را با زیرنویس فارسی تماشا کنید.

برای آموزش چگونگی ساخت اکانت یوتیوب کودکان میتوانید به این نوشته مراجعه کنید .

نحوه افزودن زیرنویس فارسی به یوتیوب

همانطور که گفته شد شما می‌توانید تنها با چند کلیک زیرنویس فارسی را برای اکثر ویدئوهای یوتیوب فعال کنید. برای این کار، هیچ نیازی به نصب نرم افزارهای جانبی نخواهید داشت و لازم هم نیست تا دانش فنی بالایی در این زمینه داشته باشید. در ادامه به شکل گام به گام نحوه افزودن زیرنویس به یوتیوب را همراه با تصاویر آموزشی مرور می‌کنیم تا شما نیز بتوانید از ویدئوی دلخواه خود همراه با زیرنویس لذت ببرید.

در مرحله اول، کافی است صفحه ویدئوی دلخواه خود در یوتیوب را باز کنید. سپس همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است، روی علامت تنظیمات در نوار پایینی ویدئو کلیک نمایید:

بعد از کلیک روی چرخ دنده یا همان تنظیمات، یک پنجره کوچک باز می‌شود. در این پنجره گزینه Subtitles/CC که برای افزودن زیرنویس یا کپشن به ویدئوها طراحی شده است را انتخاب کنید. در تصویر زیر این گزینه نشان داده شده است:

با کلیک روی Subtitles/CC، گزینه‌های زیر به شما نشان داده خواهند شد. به طور پیش فرض تنظیمات زیرنویس روی حالت OFF قرار دارند. برای فعالسازی زیرنویس یوتیوب روی گزینه دوم یعنی English کلیک کنید. حالا خواهید دید که ویدئو با زیرنویس انگلیسی پخش می‌شود. برای تغییر زبان زیرنویس یوتیوب از انگلیسی به فارسی، مرحله بعد از این دستورالعمل را اجرا کنید.

برای فعال سازی زیرنویس فارسی یوتیوب،‌ دوباره این مراحل را طی کنید: روی علامت تنظیمات ویدئو کلیک کرده، گزینه Subtitles/CC را انتخاب نمایید؛ سپس مانند تصویر زیر، روی گزینه سوم یا همان Auto-translate کلیک نمایید:

سپس خواهید دید که لیست بلند بالایی از زبان‌های مختلف به شما نشان داده می‌شود. برای تغییر زبان زیرنویس یوتیوب، لیست را به سمت پایین اسکرول کنید تا به زبان فارسی یا همان Persian برسید و آن را انتخاب کنید:

حالا ویدئو را پخش کنید و خواهید دید که زیرنویس فارسی به ویدئو اضافه شده است. به همین راحتی و بدون آن که نیاز به نصب پلاگین یا نرم افزار جانبی داشته باشید، می‌توانید زیرنویس فارسی را برای بسیاری از ویدئوهای یوتیوب فعال کنید.

فعالسازی زیرنویس یوتیوب در گوشی به زبان فارسی

برای کاربران موبایل، فعالسازی زیرنویس فارسی یوتیوب با همین روشی که بالاتر توضیح داده‌ایم امکان پذیر است اما قبل از آن باید چند مرحله مقدماتی را نیز سپری کنند. دلیل این امر این است که در حال حاضر، اپلیکیشن موبایلی یوتیوب از سرویس زیرنویس خودکار یوتیوب پشتیبانی نمی‌کند و به همین دلیل هنوز کاربران موبایل نمی‌توانند روی اپلیکیشن یوتیوب زیرنویس خودکار را فعال کنند. در نتیجه، برای استفاده از زیرنویس یوتیوب در گوشی باید از مرورگر موبایل خود برای تماشای یوتیوب استفاده کنید. نحوه افزودن زیرنویس به یوتیوب در موبایل به این شکل است:

اگر برای ساخت اکانت یوتیوب نیاز به کمک دارید میتوانید به مطلب چگونگی ساخت اکانت یوتیوب مراجعه کنید .

بعد از ورود به مرورگر موبایل خود (مثل گوگل کروم یا سافاری)، وارد سایت یوتیوب شوید. بعد از ورود به سایت خواهید دید که مانند تصویر زیر، در ابتدای آدرس سایت عبارت m. نوشته شده‌ است. این یعنی شما در حال مشاهده نسخه مخصوص موبایل وب سایت یوتیوب هستید:

اما برای آن که به زیرنویس فارسی یوتیوب دسترسی داشته باشید، باید سایت را از حالت موبایل خارج کنید. برای این کار روی علامت تنظیمات مرورگر که معمولاً به شکل سه نقطه یا سه خط در قسمت گوشه صفحه موبایل مشخص است کلیک کنید؛ مانند این تصویر از مرورگر کروم:

گزینه‌های موجود در تنظیمات را به سمت پایین اسکرول کنید و مانند تصویر زیر روی گزینه Desktop site‌ کلیک کنید تا نسخه دسکتاپ سایت در موبایل شما نمایش داده شود:

از اینجا به بعد دیگر تفاوتی بین موبایل و کامپیوتر از نظر نحوه افزودن زیرنویس به یوتیوب وجود ندارد. در نتیجه کافی است همان مراحلی را که در ابتدای این مقاله توضیح دادیم طی کنید تا زیرنویس یوتیوب در گوشی را نیز فعال نمایید.

همچنین ما در مجازیاتو آموزشی مشابه برای افزودن زیرنویس فارسی به نتفلیکس داریم که میتوانید به راحتی از این روش زیرنویس را به نتفلیکس اضافه کنید.

آیا همه ویدئوهای یوتیوب زیرنویس دارند؟

توجه داشته باشید که سرویس زیرنویس اتوماتیک توسط خود یوتیوب ارائه می‌شود و تولیدکنندگان ویدئو در یوتیوب لازم نیست کاری برای افزودن زیرنویس فارسی یا هر زیرنویس دیگری انجام دهند. در نتیجه می‌شود زیرنویس فارسی را برای تقریباً تمام ویدئوهای موجود در یوتیوب راه اندازی کرد و فرقی ندارد که ویدئو توسط چه کسی ساخته شده است و موضوع آن چیست. البته در بعضی از موارد خاص،‌ ممکن است یوتیوب نتواند زیرنویس مورد نظر را برای یک ویدئو فعال کند؛ بنابراین اگر مشاهده کردید که حتی با انجام راهکارهای موجود در این مطلب نتوانستید زیرنویس فارسی یا حتی انگلیسی را به ویدئوی مورد نظر خود در یوتیوب اضافه کنید، دلیل آن می‌تواند یکی از این موارد باشد:

  • صدای ویدئو پیچیدگی‌های فنی دارد که کار پردازش آن را برای ربات مترجم غیرممکن می‌کند
  • زبان ویدئو هنوز توسط ربات مترجم یوتیوب پشتیبانی نشده است
  • مدت زمان ویدئو خیلی طولانی است

خرید اشتراک پریمیوم یوتیوب

در کنار مسائل مربوط زیرنویس، یکی دیگر از چالش‌های کاربران یوتیوب که همیشه با آن سروکار دارند تبلیغات یوتیوب است که بین ویدئوها پخش می‌شود. خبر خوب این است که با خرید اشتراک پرمیوم یوتیوب، نه تنها از شر این تبلیغات مزاحم خلاص می‌شوید بلکه می‌توانید به بسیاری از امکانات اختصاصی یوتیوب نیز دسترسی داشته باشید که فقط به مشترکین پرمیوم ارائه می‌شود.

به عنوان مثال با داشتن اشتراک پریمیوم، هنگامی که از یوتیوب روی موبایل استفاده می‌کنید می‌توانید با خیال راحت از اپلیکیشن یوتیوب خارج شوید بدون آن که پخش ویدئو متوقف شود. این ویژگی برای کسانی که پادکست و موسیقی‌های محبوب خود را از یوتیوب گوش می‌کنند و یا می‌خواهند فقط به صدای ویدئوی مورد نظر خود گوش دهند بسیار کمک می‌کند تا تجربه راحت‌تری در کار با یوتیوب روی موبایل داشته باشند.

وب سایت مجازیاتو این امکان را فراهم کرده است تا صرفاً با پرداخت معادل ریالی هزینه اشتراک پریمیوم،‌ اکانت یوتیوب خود را به یک اکانت پرمیوم با تمامی امکانات و بدون هیچ محدودیتی تبدیل کنید. با مراجعه به صفحه خرید اشتراک پریمیوم یوتیوب می‌توانید انواع اکانت‌های پریمیوم یوتیوب را همراه با قیمت آنها و همچنین توضیحات مفصل راجع به مزایای آنها مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.